DEN ARCHITEKTURY 2019

Devátý ročník festivalu DEN ARCHITEKTURY proběhne první týden v říjnu a potrvá sedm dní. Odehraje se ve více jak osmdesáti městech a obcích a na rekordních šestnácti místech na Slovensku. Festival pořádá spolek Kruh včele architektkou Marcelou Steinbachovou. Letošní rok je spojen se dvěma tématy – prvním je „svobodná architektura“, tedy architektura vzniklá po roce 1989, druhá tematická linka připomíná stoleté výročí od založení slavné školy Bauhaus, která určila směr tehdejší architektury a umění a dodnes má nemalý vliv na současnou architekturu. 

Den architektury probíhá v celé České i Sovenské republice, proto sledujte webové stránky festivalu (www.denarchitektury.cz). Těšit se můžeme na mimořádně pestré spektrum akcí, jako jsou prohlídky jindy nepřístupných staveb v rámci sekce Hurá dovnitř!, urbanistické i historické procházky, představení a samozřejmě na odborné přednášky či filmové projekce. Samostatnou kapitolou bude již tradičně festival Film a Architektura.

Ve Zlíně organizuje program spolek aArchitektura s Živým Zlínem, připojila se také Krajská galerie výtvarného umění a v sobotu 5. října bude možné navštívit nedaleké Vizovice, kde sídlí společnost KOMA MODULAR. Výjimečnou akcí se stane také autorská prohlídka s autorem rekonstrukce památníku Petrem Všetečkou, na který bude navazovat křest nové knihy mapující historii Památníku Tomáše Bati.

Ve Zlíně a okolí letos proběhne osm akcí, kompletní program můžete najít na sociálních sítí a společné události.

1)      ZLÍN – ZMĚNY A VIZE INDUSTRIÁLNÍ ARCHITEKTURY VE ZLÍNĚ 1989-2019

Sraz: úterý 1. října 2019, 16.00, KGVU ve Zlíně, Vavrečkova 7040

Procházka a výstava vedená kurátorkou Ladislavou Horňákovou ukáže příklady revitalizovaných objektů a rozsáhlé změny v bývalém továrním areálu firmy Baťa v centru Zlína, který sloužil do roku 1989 jako uzavřené výrobní centrum. Se změnou politické a ekonomické situace byla po bankrotu obuvnického koncernu Svit na konci devadesátých let 20. století řada továrních objektů v této lokalitě opuštěna a z areálu se stával brownfield, který ale nabízel značný potenciál pro nový rozvoj a příležitost pro podnikatelské aktivity. Po přelomu tisíciletí bylo postupně vytvořeno prostředí pro oživení celého území díky rozsáhlé konverzi řady budov. Areál se otevřel pro veřejnost a stal se organickou součástí města i dalším kulturním a společenským centrem. Jeho revitalizace má pozitivní sociální i ekonomický dopad na rozvoj celého města, ale nese sebou i negativní konotace, související především s přesunem řady funkcí z historického centra. Přes tato negativa se zatím podařilo zachovat jak průmyslový charakter, tak i původní historickou stopu a areál zůstává dokladem kulturního a architektonického dědictví Zlína i zdrojem nových aktivit.

2) ZLÍN - AIRES MATEUS: MATTER IN REVESE (FILM A ARCHITEKTURA)

Sraz: čtvrtek 3. října 2019, 19.30, Jana Antonína Bati 5637

Aires Mateus: Matter in Reverse(Portugalsko, Henrique Pina, 2017, 65 min., portugalsky/anglické tit.)

Co mají tanec a architektura společného? V tvorbě Airese Mateuse mnohé – svobodu pohybu, cit pro kompozici i smysl pro detail.

3)      VIZOVICE U ZLÍNA – KOMA MODULAR

Sraz: 5. října 2019,  10.00 odjezd autobusu, Náměstí Práce, u tržnice, Zlín, nebo 10.30 zahájení akce ve Vizovicích (Říčanská 1191)

Navštivte první, bronzovou medailí za architekturu oceněný, český EXPO pavilon autorů Chybík + Krištof AA z roku 2015 s úpravou interiéru od Olgoj Chorchoj, kteří změnili výstavní prostory pro účely administrativní budovy pro KOMA MODULAR. Provázet budou samotní architekti. Součástí pavilonu jsou i umělecká díla od Lukáše Rittsteina a Báry Šlapetové. Zájemci si budou moci prohlédnout i výrobní prostory a uvidět tak, jak se vyrábí modulární objekty. Program na místě nabídne tři druhy komentovaných prohlídek: prohlídka pavilonu EXPO – administrativní budovy firmy KOMA MODULAR, prohlídka interiéru budovy firemní jídelny KOMA MODULAR – první realizovaná stavba Chybíka a Krištofa, prohlídka výrobního závodu KOMA MODULAR – ukázka výroby modulárních objektů.Představeno bude také další etapa rozšiřování Centra modulární architektury o Vývojové centrum a dalších plánů situačního řešení rozšířeného areálu na KOMA CITY. Zajištěna zdarma autobusová doprava ze Zlína do Vizovic a zpět. Délka trvání do cca 15.00. Rezervace budou spuštěny v průběhu měsíce září přes portál GoOUT. Možno vybírat mezi rezervací s autobusovou dopravou přímo ze Zlína do Vizovic (spuštění 23. 9.) nebo rezervace pouze samotné prohlídky areálu ve Vizovicích (spuštění 1. 9.).    

4)      PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI

Sraz: sobota 5. října, 17.00, Náměstí T. G. Masaryka 2570

Památník Tomáše Bati je unikátní, typologicky jedinečným příkladem moderní architektury. Téměř katedrální prostor vyjadřuje podle F. L. Gahury vlastnosti T. Bati jako velkorysost, jasnost, vzlet a optimismus.  Díky rekonstrukci se navrátila do původní podoby i s původním letounem Junkers. Stavbou provede autor rekonstrukce architekt Petr Všetečka.  

5)      MONUMENT – KŘEST PUBLIKACE O PAMÁTNÍKU T. BATI

Sraz, sobota: 5. října, 18.30, Náměstí T. G. Masaryka 2570

Na podobě Památníku Tomáše Bati i na nových úpravách 21 budovy se podílelo mnoho profesionálů. Večer proběhne křest publikace Monument, kterou připravili editoři Eva Končálová a Petr Všetečka. Následovat bude představení osobností z řad architektů, umělců a odborníků, kteří se na rekonstrukci podíleli. 

6)      ZLÍN Z PTAČÍ PERSPEKTIVY

Sraz: neděle 6. října 2019, 10.30, terasa 21 budovy, Třída Tomáše Bati 21

Anotace: Správní budova 21, přezdívaná „zlínský mrakodrap“ prošla rekonstrukcí, díky níž si mohou návštěvníci prohlédnout nový bronzový model v měřítku 1: 1000. Na objektu je zachyceno město na konci 50. let minulého století, k vidění tak budou již neexistující Masarykovy školy nebo zlínské sportoviště. Technologicky náročné (a zajímavé) přípravy, realizaci a konstruování historického modelu přiblíží její spoluautoři Jitka Ressová a Jan Pavézka.

7)      MIROSLAV LORENC

Sraz: neděle 6. října 2019, 14.00, Náměstí práce 2512

Anotace: Miroslav Lorenc patří k nevýraznějším osobnostem meziválečného Zlína. Jako jeden z mála architektů pracoval nezávisle na firmě Baťa a úspěšně projektoval zejména v historickém centru města. Stejně zajímavý je i Lorencův životní příběh, jako levicově orientovaný architekt, člen Sokola a vlastenec se aktivně podílel v protifašistickém odboji, za svou činnost byl v roce 1943 popraven.  Autorskou procházku provedou historičky architektury Klára Eliášová a Lucie Šmardová. 

8)      ZLÍN – BAUHAUS SPIRIT (FILM A ARCHITEKTURA)

Sraz: pondělí 7. října 2019, 19.30, Jana Antonína Bati 5637

Bauhaus Spirit(Německo, Niels Bolbrinker, 2018, 95 min., německy/českétit.)

Fascinující pohled do historie legendární avantgardní školy, která propojila umění, design a řemeslo v jeden celek.

Více na www.aarchitektura.czwww.denarchitektury.czhttps://www.facebook.com/aarchitektura

 

Zavřít Den Architektury 2019


^

spolek aArchitektura
nad ovčírnou II. 1295, 76001 Zlín
Czech Republic



© spolek aArchitektura 2007 - 2024