Desátý ročník festivalu Den architektury se blíží. Letos se kromě Zlína uskuteční akce také v Luhačovicích, Vizovicích a v Hulíně. Spolek aArchitektura, společnost KOMA MODULAR, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně a Památník Tomáše Bati chystají zajímavé procházky a také promítání nových filmů.

1) LUHAČOVICE – KDO ÚSPĚŠNĚ NAVÁZAL NA JURKOVIČE Čtvrtek: 1. října, 16.00, sraz před vstupem do Muzea luhačovického Zálesí (v rámci areálu Městského domu kultury Elektra), Masarykova 950, Luhačovice Pro Luhačovice byla z hlediska vzniku architektonických památek v minulém století stěžejní dvě období. V prvním se zde od roku 1902 do počátku první světové války plně rozvíjela secese. Druhé významné období spadá do 20. až 40. let, kdy byla v Luhačovicích předními českými architekty (Bohuslavem Fuchsem, Ladislavem Machoněm, Oskarem Pořískou, Františkem Roithem, Emilem Králíkem aj.) realizována řada významných budov. Tato moderní meziválečná architektura lázeňské místo radikálně změnila a stavby právem patří i v celorepublikovém kontextu k cennému kulturnímu dědictví. Procházku povedou historička umění Ladislava Horňáková a kurátorka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Blanka Petráková.

2) VIZOVICE U ZLÍNA – KOMA MODULAR Sobota: 3. října, 10.00, odjezd autobusu (zdarma), Náměstí Práce, u tržnice, Zlín; nebo 10.30 zahájení akce přímo ve Vizovicích, Říčanská 1191, Vizovice Centru modulární architektury se rozšiřuje o novou stavbu Vývojového inovačního centra modularity. Stejně jako u českého EXPO pavilon 2015 a zaměstnanecké jídelny se šatnami, stojí za architektonickým návrhem novostavby autoři Chybík + Krištof AA, kteří budou provádět stavbami. Pro budoucí budovu výzkumného centra vyvinuli nový systém umožňující osvobození od striktně pravoúhlého stavění. Budova se stane prototypem nového systému, který bude možno využít a upravit pro různé účely. Součástí prohlídky bude i samotný pavilón EXPO s úpravou interiéru od Olgoj Chorchoj, kteří změnili výstavní prostory na účely administrativní budovy pro KOMA MODULAR. V pavilonu jsou i umělecká díla od Lukáše Rittsteina a Báry Šlapetové. Zájemci si budou moci prohlédnout i výrobní prostory a vidět tak, jak se vyrábí modulární objekty.

3) ZLÍN - PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Sobota: 3. října, 16.00, nám. T. G. Masaryka 2570, Zlín Speciální prohlídka Památníku T. Bati komentovanou formou od 16:00 se zaměřením zejména na téma F. L. Gahura a architekti města Zlína. Návštěvníky provede vedoucí průvodce Památníku Ing. Petr Hampl. Poté bude zlínský klenot slavnostně rozsvícen. Od 17:00 následuje projekce filmu Eva Jiřičná v infopointu Památníku T. Bati (vedlejší budova gymnázia). Vstup na tuto prohlídku i na projekci je zdarma.

4) ZLÍN – FILM – EVA JIŘIČNÁ Sobota: 3 října, 17.00, Infopoint Památníku Tomáše Bati, nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín Portrét Evy Jiřičné sleduje jak její dílo na poli interiérového designu a architektury, jež vyvolává silné, i když občas rozporuplné reakce, tak i osobní cestu architektky, která si vybojovala neotřesitelnou pozici doma i v zahraničí.

5) HULÍN U ZLÍNA – PILANA CARBID Neděle: 4. října, 10.00, Nádražní 804, Hulín u Zlína Nová výrobní a administrativní budova pro rychle se rozvíjející rodinnou firmu. Objekt v těsné zástavbě má zelenou střechu a transparentní prostory podporující kontakt a komunikaci uvnitř firmy a vyhovující přísným specifikům výroby. Procházku provedou architektky Jitka Ressová a Hana Maršíková ze studia ellement.

6) ZLÍN – MĚSTO V PARCÍCH A ZAHRADÁCH Neděle: 4. října, 14.30, Soudní 1, Zlín O historii a proměně zeleně ve městě s historičkou umění Lucií Šmardovou. Procházka bude věnována proměně parků a zeleně v průběhu 20. století. „Zahradní tovární město“ postupně budováno baťovým závodem změnilo tvář města, zeleň se stala hlavním motivem v prostředí průmyslovém i obytném. Trasa začne v zámeckém parku a přes velké měřítko Gahurova prospektu ukáže také baťovské zahrady a pravidla, která ve čtvrtích platila.

7) ZLÍN – FILM – ZTRACENÝ ARCHITEKT ERNST WIESNER Neděle: 4. října, 19.00, Soudní 1, Zlínský zámek, Zlín Dramatický příběh vedoucí po stopách významného architekta s československými kořeny, který ovlivnil světovou architekturu, uvádíme k příležitosti 130. výročí od jeho narození. Jako žák Adolfa Loose, jenž by letos oslavit své 150 narozeniny, pokračoval Ernst Wiesner v architektonických stopách svého učitele a zásadním způsobem se zasadil o moderní podobu nejen města Brna. Film uvedou jeho tvůrci.

 ZLÍN – FILM – CITY DREAMERS Pondělí: 5. října, Blok 12, Jana Antonína Bati 5637, Zlín Inspirativní dokument o čtyřech nejvýznamnějších architektkách 20. století a jejich inovativním pohledu na roli architektury a města, kde síla komunity a sousedního okolí převyšuje význam jednotlivých budov. Ženy, architektura a sen o živém městě pro lidi. Film o neustále se měnícím městském prostředí pohledem čtyř slavných architektek a urbanistek. První z nich, Phyllis Lambert založila Kanadské centrum pro architekturu v Montrealu, Blanche Lemco van Ginkel zase spoluvytvářela územní plán pro Expo 67. Cornelia Hahn Oberlander se zaměřuje na rozvoj městské zeleně a na koncept zelených střech. A Denise Scott Brown se věnuje současnému architektonickému a městskému dědictví. Jak tyto ženy ovlivnily za posledních 70 let architekturu v Evropě? A co je spojuje s osobnostmi Mies van der Rohem, Le Corbusierem, Louisem Kahnem a Robertem Venturim?

9) ZLÍN – FILM - THAT FAR CORNER: FRANK LLOYD WRIGHT IN LA Středa: 7. října, Blok 12, Jana Antonína Bati 5637, Zlín Zeměpisná a intelektuální cesta, která má vést k „rozlousknutí záhadného případu domů Franka Lloyda Wrighta v Los Angeles“. Hlasy kritiků architektury, kurátorů májského a předkolumbijského umění se střídají s těmi od uživatelů budov a hollywoodských herců na pozadí dramatických kulis Wrightovy architektury. Film představuje „stránku tohoto matadora architektury, kterou jste dosud neviděli.“

 

↓↓↓↓↓↓↓

Kompletní program najdete na www.denarchitektury.cz.

Festival je připravován v plném rozsahu a v souladu s mimořádnými a ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR.

V případě změny nařízení nepředpokládáme zrušení festivalu, ale mohou být zavedeny plošné rezervace a kapacitní omezení akcí. Pro aktuální informace sledujte pravidelně oficiální web festivalu a informace u konkrétní akce.

Zavřít Den Architektury 2020


^

spolek aArchitektura
nad ovčírnou II. 1295, 76001 Zlín
Czech Republic© spolek aArchitektura 2007 - 2024