DEN ARCHITEKTURY (30. září–6. října 2022)
Dvanáctý ročník festivalu o architektuře se blíží. Po celé České republice i na Slovensku nabídne zdarma stovky akcí. Mottem dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!”
a program se tak z velké části zaměří na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury a výstavby a představí zdárná řešení rekonstrukcí a revitalizací v různých měřítkách. V rámci letošního ročníku bude také připomínán architekt Josip Plečnik, od jehož narození uplynulo letos 150 let, festival vzdá poctu i české architektce Aleně Šrámkové.
Program pro Zlín a okolí se letos rozrůstá i do ostatních měst regionu.
SOBOTA
BRUMOV-BYLNICE – SÍDLO KLOBOUCKÉ LESNÍ (komentovaná prohlídka)
Datum konání: sobota 1. října 2022, 10.00, Vlárská, Brumov-Bylnice, GPS: 49.0691894N, 18.0060583E
Výraznou dřevostavbou na okraji obce od studia Mjölk s architektem Janem Vondrákem. Prohlídka nově dokončené stavby představí základní filozofii budovy i použité materiály a technologie. Dřevěná konstrukce je vyrobena z materiálů, které vznikly přímo na místě. Použity jsou profily BSH, ze kterých je složena rámová konstrukce tradičního tvaru, a svým opakováním tvoří hmotu celé stavby. Předpokládaná doba trvání akce 45 min.
ZLÍN – BYDLENÍ U BATI (procházka)
Datum konání: sobota 1. října 2022, 10.00, náměstí Práce 2511, Zlín, před Velkým kinem
S historičkou umění Lucií Šmardovou po architektonickém vývoji první dělnické čtvrti Letná, která vznikala od 20. let podle plánů architektů Jana Kotěry a F. L. Gahury, žáka J. Plečnika.
VE STOPÁCH JANA ANTONÍNA BATI NETRADIČNÍ KRESLENOU FORMOU (přednáška)
Datum konání: sobota 1. října 2022, 16.00, Památník Tomáše Bati, nám. T. G. Masaryka 2570, 760 01, Zlín
Speciální přednáška architekta, herce a spisovatele Davida Vávry vás zavede po stopách „šumných natáčení“ ve městech Batatuba, Bataypora a Bataguass, vybudovaných v Jižní Americe a také po stopách jedinečného působení baťovského způsobu života na odlehlém kontinentu. Vstup zdarma.
PRVNÍ DÁMA ČESKÉ ARCHITEKTURY (promítání filmu)
Datum konání: sobota 1. října 2022, 17.00, Infopoint Památníku Tomáše Bati, nám. T. G. Masaryka 2734, 760 01, Zlín
Dokumentární portrét architektky, profesorky a výrazné osobnosti Aleny Šrámkové zachycuje její životní dráhu neoddělitelně spjatou s osudy vytvořených projektů a realizovaných staveb. Z její tvorby, která nepodléhala střídání módních směrů, vyniká např. monumentální budova Fakulty architektury ČVUT, podpovrchová hala Hlavního nádraží v Praze, aj.
Kapacita na přednášku v Památníku je 100 účastníků a na projekci v Infopointu je 70 účastníků. Rezervace na www.pamatnikbata.eu
PAMÁTNÍK T. BATI je v rámci festivalu Den architektury v sobotu 1. 10. 2022 otevřen od 10 hod. do 17 hod. se VSTUPEM ZDARMA.
NEDĚLE
ZLÍN – DEVADESÁTKY (Procházka)
Datum konání: neděle 2. října 2022, 14.00, Gahurova 4467
Architektura 90. let pracující s výrazným tvaroslovím je dodnes nezpracovanou kapitolou vývoje zlínské architektury. Hotely, banky nebo obchodní buňky představí historička umění Lucie Šmardová. Hotely, banky i budovy nadnárodních společností stavěli bývalí zaměstnanci státních podniků, kteří postupně zakládali vlastní studia.
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – MODERNÍ STAVBY (Hurá dovnitř, Přednáška)
Datum konání: neděle 2. října 2022, 14.00, Společenský dům (knihovna), Palackého 487
Rozestavěnou novou přístavbou knihovny od ateliéru Čtyřstěn provede jeden z autorů architekt Karel Kubza spolu s ředitelem knihovny Pavlem Zajícem. Vstup na staveniště na vlastní nebezpečí!
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – MÁME ŘEKU, MY SE MÁME (Workshop pro děti i dospělé)
Datum konání: neděle 2. října 2022, 15.00, náměstí, Valašské Meziříčí
Každoroční hra pro děti i dospělé, tentokrát na téma vody ve městě s architektem Petrem Gilarem. Věkové doporučení 2–100 let.
ZLÍN – JOŽE PLEČNIK: ARCHITEKTOVA CESTA Z LAIBACHU DO LJUBLJANY (přednáška)
Datum konání: neděle 2. října 2022, 16.00, Infopoint Památníku Tomáše Bati
Přednáška v podání vedoucího průvodců Petra Hampla vám přiblíží stěžejní činnost proslulého slovinského architekta Plečnika v jeho rodné Lublani.
Kapacita na přednášku v Infopointu Památníku je 50 účastníků. Vstup zdarma. Rezervace na www.pamatnikbata.eu
PONDĚLÍ
KROMĚŘÍŽ – SETKÁNÍ U ANDĚLA (Procházka)
Datum konání: pondělí 3. října 2022, 10.00 a 13.00, před hlavní bránou městského hřbitova v Kroměříži, ul. Velehradská, omezená kapacita rezervace nutná infocentrum@mestokm.cz, 1. skupina – 10:00 (15 osob), 2. skupina – 13:00 (15 osob)
S kroměřížským patriotem Antonínem Knapkem po městském hřbitově s krátkými zastaveními u hrobů osobností spojených s historií města.
UHERSKÉ HRADIŠTĚ – FUNKCIONALISTICKÉ (Procházka, Hurá dovnitř)
Datum konání: pondělí 3. října, 17.00, | u kaple sv. Šebestiána, Palackého náměstí
Po stopách meziválečné architektury a realizacích architekta Bohuslava Fuchse s historičkou umění Danielou Křižanovou.
STŘEDA
ZLÍN - PLÁNOVANÉ MĚSTO (procházka)
Datum konání: středa 5. října, 15.30, náměstí Míru
Procházka ukončí druhou sezónu komentovaných prohlídek ZÓNA ZLÍN. Trasa představí zlínskou architekturu na pozadí základních městských funkcí. Kromě historického centra prohlídka zahrnuje návštěvu továrního areálu, seznámení s výškovými budovami na náměstí Práce. Představen bude také způsob baťovského ubytování a typické dělnické domky. Procházka zlínskou funkcionalistickou architekturou končí návštěvou Památníku Tomáše Bati, jedné z nejradikálnějších staveb minulého století, která završuje Gahurův prospekt, zelený pás uprostřed města, který je hlavní kompoziční osou centra propojující lesy nad Zlínem s městskými parky v údolí.
ČTVRTEK
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – JAK SE STAVÍ (NEJEN) KOSTELY (Přednáška, beseda)
Datum konání: čtvrtek 6. října 2022, 17:00, Evangelický kostel CČE, Blahoslavova 430, 757 01
Přednáška architekta Marka J. Štěpána o tvorbě sakrálních staveb. Je autorem např. kostela blahoslavené Marie Restituty v Brně na Lesné nebo kostela sv. Václava v Sazovicích. Za své návrhy byl oceněn v ČR i v zahraničí. Předpokládaná doba trvání akce 1,5 hodiny. Omezená kapacita.
ČIARY (promítání filmu)
Datum konání: čtvrtek 6. října 2022, 18.00, galerie KabinetT, Jana Antonína Bati 5637, 760 01 Zlín,
Bratislava, ukázkové postsocialistické město. Masivní výstavba nahrazuje staré novým. Měnící se podoby města se k nám kromě budov promlouvá i prostřednictvím jejich obyvatelů. Blanka bojuje s osamělostí na balkóně petržalského bytu. Po městě se objevili billboardy se službami, Bratislavu čekají regionální volby. Matúš se chce stát starostou…
Kompletní program najdete na www.denarchitektury.cz.

Zavřít Den Architektury 2022


^

spolek aArchitektura
nad ovčírnou II. 1295, 76001 Zlín
Czech Republic© spolek aArchitektura 2007 - 2024